Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2018

Εύκολα πέρασε ο Ερμής στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΦ με νίκη 0-5 μέσα στην Σιταριά (ΦΩΤΟ)

Εύκολο έργο είχε ο Ερμής στον πρώτο του αγώνα για τον θεσμό του κυπέλλου ΕΠΣ Φλώρινας 2018-2019, καθώς πέρασε νικηφόρα με σκορ 0-5 από την Σιταριά, απέναντι στον τοπικό Ατρόμητο.
Έχοντας αλλαγμένο σχεδόν όλο του το ρόστερ (εκτός από 3-4 παίχτες), ο Ερμής κατέβηκε στον αγώνα με πολλούς νεαρούς ποδοσφαιριστές, οι οποίοι όχι μόνο πήρανε χρόνο συμμετοχής, αλλά έδειξαν και πολύ καλά στοιχεία με τον τρόπο που αγωνίστηκαν. Ο Κώστας Μαργιορίδης είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει πολλούς παίχτες του βασικού κορμού και παράλληλα να βγάλει  χρήσιμα συμπεράσματα από τους νεαρούς.
Μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ηλιάδης και λίγα λεπτά αργότερα ο Χαϊτίδης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του Ερμή. Ο νεαρός Δούμτσης κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος πέναλτι γράφοντας το 0-3 του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, Παπαδόπουλος και Μαρκόπουλος με άλλα δύο γκολ διαμόρφωσαν το τελικό 0-5.
Τα βλέμματα στρέφονται πλέον στο ΔΑΚ Αμυνταίου, όπου την Τετάρτη το απόγευμα (5:00 μ.μ.) ο Ερμής υποδέχεται τον Οικονόμο Τσαριτσάνης, στα πλαίσια της δεύτερης φάσης του κυπέλλου Ελλάδος. Να θυμίσουμε πως αν ο Ερμής αποκλείσει  τον κυπελλούχο ΕΠΣ Λάρισας, θα βρει μπροστά του στην τρίτη φάση του κυπέλλου ομάδα της Football League